Edukacja
Mościce malują mural - warsztaty
Artystyczna
Namaluj z nami pierwszy mural w Mościcach!
Mural to wielkoformatowe malowidło ścienne, które powstaje w przestrzeni miejskiej i przez swą tematykę skłania do podejmowania dialogu. Ten rodzaj sztuki plastycznej wpisuje się w nurt street artu, czyli twórczości ulicznej.
Mościce malują mural
warsztaty dla młodzieży 12+ i dorosłych
18 – 19 maja 2019 r. od godz. 10:00
Mościcki mural będzie efektem 2-dniowych warsztatów prowadzonych przez twórcę i aktywistę, który od ponad 30 lat tworzy murale uliczne zaangażowane społecznie - Dariusza Paczkowskiego. Mural jako forma wyrazu, zwraca uwagę na istotne problemy społeczne, często dotyczy aktualnych wydarzeń o których się rozmawia. Ten duży obraz promuje dobre postawy obywatelskie jak zaangażowanie i odpowiedzialność; zwraca uwagę na wartości ważne dla każdego człowieka – prawo do życia, pokój, tolerancję, wolność, prawdę, sprawiedliwość, miłość.
Warsztaty będą nie tylko teorią malarstwa ulicznego i praktyką w postaci malowania muru. Poprzez udział w zajęciach uczestnicy poznają podstawy dobrych postaw obywatelskich, dbania o swoje najbliższe środowisko, dbania o swoje zdrowie i poszanowania mienia społecznego. Uczą się także zasad pracy zespołowej. Grupa warsztatowa pracuje na szablonach przygotowanych wcześniej na warsztatach, więc cała praca jest przemyślana i estetycznie wykonana. Uczestnicy sami wybierają temat na mural.
Ramowy program:
- O co chodzi w sztuce ulicznej? Wybór tematu na mural
- Prezentacja działalności grupy 3fala
- Legalność i poszanowanie mienia – ważne zasady przy tworzeniu prac
- Wprowadzenie do techniki szablonu, przygotowanie projektów i wycinanie wzorów
- Przygotowanie ściany pod malowidło
- Namalowanie muralu
- Omówienie zasad współpracy z mediami (w czasie powstawania muralu planowane jest zaproszenie lokalnych mediów)
Prowadzenie: Dariusz Paczkowski
Prezes Fundacji Klamra, współzałożyciel grupy 3fala. Absolwent Akademii Innowatorów Społecznych organizowanej przez Fundację Ashoka. Nagrodzony za pracę na rzecz przeciwdziałania ksenofobii i rasizmowi przez australijską Niezależną Fundację Popierania Kultury Polskiej „Polcul”. Laureat plebiscytu Patriotycznie Zakręceni 2014 w regionie i w woj. Śląskim i wyróżniony w konkursie POLIN 2017. Szablony jego autorstwa znajdują się w ekspozycji stałej Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
Jest współtwórcą i uczestnikiem wielu wydarzeń artystycznych, happeningowych i parateatralnych. Projektuje instalacje, wycina szablony, wykuwa w kamieniu znaki i symbole. Organizuje ogólnopolskie i międzynarodowe jamy i trasy graffiti a także prowadzi warsztaty malarstwa ulicznego w Polsce i na świecie.
Informacje/ rezerwacje:
- 18 – 19 maja 2019 r. od godz. 10:00 (czas trwania - 4-6 godzin codziennie w zależności od warunków pogodowych)
- Rezerwacja i zapisy: tel. 14 633 46 15, (od pon. do pt. w godz. 9:00 – 15:00); edukacja@csm.tarnow.pl
- Bilety: 40 zł (za 2 dni)
- Grupa warsztatowa może liczyć 20 osób
- Koordynacja projektu - Dorota Omylska-Bielat