wyślij
Wystawy

SUDAN - Jacek Poremba - plenerowa wystawa fotografii

Fotografia

Na zdjęciach Jacka Poremby Sudańczycy są tym, kim chcą być. Ponad swoim ciężkim życiem, ponad swoją troską. Mają to spojrzenie, którym potrafią patrzeć na obcych, uśmiech, na który ich stać.

SUDAN - Jacek Poremba

plenerowa wystawa fotografii

1 maja - 30 czerwca 2022


Spotkanie z autorem odbędzie się 5 czerwca 2022 na festiwalu Dalekosiężni.Te fotografie nie są zapisem rzeczywistości, nie są nawet jej interpretacją.

Jacek Poremba nie ilustruje Sudanu. Nie ma na jego zdjęciach ulic Chartumu - nie ma wesołego miasteczka, gdzie chłopcy zerkają na łydki dziewczyn na karuzeli, nie ma ponurego hotelu Hilton i klubu amerykańskiego, w którym rosyjscy robotnicy z nudów grają w tryktraka, nie ma ulicznych straganów z okularami słonecznymi i tkaninami Made in South Korea, nie ma etiopskich prostytutek z ulicy Piętnastej willowej dzielnicy Al-Amarat, nie ma pałacu, na którego stopniach powstańcy Mahdiego odcięli głowę Gordona.

Bardziej interesują go peryferie, pobocza. Te, do których dopływa się statkiem po żółtej, błotnistej rzece, lub dojeżdża ciężarówką marki Bedford - z jej boków zwisają bukłaki z wodą niczym wzdęte zwierzęta powieszone za nogi, woda z wolna przesiąka przez skórę i zawsze jest chłodna. "Kurz wznosił się za nami... – pisał sudański pisarz, Tayeb Salih. - Gdzie, Boże, jest cień? Taka ziemia rodzi tylko proroków. Tę suszę wyleczyć może tylko niebo. Droga nie kończy się, a słońce jest bezlitosne... To ziemia rozpaczy i poezji, ale nie ma nikogo, żeby śpiewać." 

Może potrzebujemy tych dni złej drogi, dni patrzenia w piasek i kamienie, w ślady ciężarówek, które jechały tędy wczoraj lub przedwczoraj, w wątłe akacje, żeby na nowo nauczyć się patrzeć? <czytaj więcej> 


 

Jacek Poremba

Urodzony w 1966 roku w Łodzi. Specjalizuje się w portretach, modzie i fotografii reklamowej. Współpracuje z największymi polskimi magazynami i agencjami reklamowymi.  W 2001 roku podczas wyprawy do Sudanu rozpoczął autorski cykl fotografii dokumentujący fantastyczne miejsca i spotkania ze wspaniałymi ludźmi, uzupełniając ten materiał podczas kolejnych wizyt w tym kraju. Od 2011 jego kolejną miłością stała się Sycylia. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i sile wewnętrznego spokoju uznany jest za fotografa realizującego najbardziej wymagające zadania, wymuszające działanie pod presją czasu oraz w ekstremalnych warunkach technicznych i duchowych. Wielokrotnie powtarza, że zdjęcia są efektem inspiracji i pracy umysłu fotografa, a aparat to tylko mniej lub bardziej skomplikowane narzędzie pracy. W czasach łatwej dostępności medium, jakim jest fotografia, zdarza nam się o tym zapominać i nie szanować kolejnych naciśnięć spustu migawki.


 

Dostępność wystawy:

Dostępność dla osób z niepełnosprawnością ruchu

Wystawa jest dostępna na placu obok budynku. Wystawę można swobodnie zwiedzać, nie ma żadnych przeszkód typu: progi, czy schody. Jeśli poruszasz się samochodem przy budynku znajduje się darmowy parking.

Nasz asystent może wesprzeć Państwa w drodze z przystanku lub parkingu. Prosimy o kontakt na adres: m.batko@csm.tarnow.pl lub telefon na numer 796 566 696. Zalecamy kontakt najpóźniej 4 dni przed wizytą.

Pobierz plan wystawy: już wkrótce

Dostępność dla osób z niepełnosprawnością wzroku

To wystawa fotografii. Do wystawy można zamówić oprowadzanie z asystentem lub audiodeskrypcję. W tym celu prosimy o kontakt pod numerem 14 633 46 07, b.hynek@csm.tarnow.pl, najpóźniej 7 dni przed wizytą. Na wystawie nie mamy obiektów dotykowych ani tyflografik.

Dostępność dla osób z niepełnosprawnością słuchu

Do tej wystawy można zamówić oprowadzanie w Polskim Języku Migowym. Prosimy o umawianie się na oprowadzanie w PJM, przynajmniej 7 dni wcześniej. Mail lub SMS można kierować do: m.batko@csm.tarnow.pl 796 566 696.

W holu można skorzystać z miejsc siedzących. Toaleta, przewijak dla niemowląt i pokój wyciszeń znajdują się za pomieszczeniem kas, na parterze. Kierują do nich oznakowania.

Wizyta na wystawie i oprowadzanie, są darmowe.

 


Informacje:

  • Wystawa czynna: 1 maja - 30 czerwca 2022
  • Miejsce: plener, obok budynku Centrum Sztuki Mościcie
  • Wstęp wolny
  • Kurator wystawy: Bogusław Hynek
SUDAN - Jacek Poremba - plenerowa wystawa fotografii
Podziel się:
SUDAN - Jacek Poremba - plenerowa wystawa fotografii
SUDAN - Jacek Poremba - plenerowa wystawa fotografii
SUDAN - Jacek Poremba - plenerowa wystawa fotografii
SUDAN - Jacek Poremba - plenerowa wystawa fotografii

Babskie poniedziałki

Razem z koleżankami weźcie udział w największym wydarzeniu dla kobiet w regionie.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.