wyślij
Kino

Retrospektywa Filmoteki Małopolskiej - Iluminacje

Dla młodzieży, Dla dorosłych

Kolejny zestaw filmów w cyklu Retrospektywa Filmoteki Narodowej.

Retrospektywa Filmoteki Małopolskiej

Iluminacje

26 października 2021, godz. 18:30

cena biletu: 5 zł

 

Zestaw filmów o artystach opowiedziany ich własnym dorobkiem twórczym. Z wykorzystaniem kunsztownych zdjęć i różnych technik animacyjnych, autorzy ukazują proces twórczy, którego częścią jest przemiana samego artysty. Dzieło uniezależnia się od twórcy, stając się zagadką dla samego autora.

 

Viatoris. Między wschodem a zachodem

Artystyczny film drogi, którego bohaterem jest krakowski twórca streetartowy, Piotr Jargusz. Produkcja jest zarówno zapisem jego działań artystycznych, zakładających wyjście ze swoimi pracami w przestrzeń publiczną, jak i podróżą do miejsc dla niego szczególnych – miejsca pochodzenia przodków. Zarówno poszukiwanie artystyczne, jak i podróż na wschód są próbą określenia własnej tożsamości. Tożsamości człowieka, który jak sam zauważa „myśli zachodnio, a czuje wschodnio”. Stoi on więc w tożsamościowym rozkroku, ale wiernie towarzyszą mu w tych poszukiwaniach jego obrazy – owoce poszukiwań artystycznych.

2015 / 48’ reż. Marek Gajczak, Iwona Meus-Jargusz

 

Panorama

Stanisław Wejman, Jacek Sroka, Anna Sobol-Wejman i Krzysztof Skórczewski – artyści. Bohaterowie filmu. Ale to nie o nich jest ta opowieść. Jest to historia procesu twórczego, który po latach prób z formą i poszukiwań inspiracji złożył się na ogromny dorobek tych artystów. Działających we wspólnej przestrzeni, ale jednak niezwykle różnych od siebie. Twórcy filmu w centrum stawiają prace artystów, które na ekranie przemieniają się w zjawiskowe animacje, tworząc niezależny świat. Artyści przechadzają się po nim, jakby sami próbowali w pełni zrozumieć owoc swoich działań twórczych.

2015 / 30’ reż. Grzegorz Skórczewski

 


Ludzie Miejsca Wydarzenia

Małopolska jakiej nie znacie

Retrospektywa Filmoteki Małopolskiej

 

Szanowni Państwo, Twórcy, Widzowie.

Przygotowując dla Państwa retrospektywę „Ludzie, miejsca, wydarzenia. Małopolska jakiej nie znacie” mieliśmy świadomość, że mierzymy się z bardzo różnorodnym dorobkiem wieloletniej inicjatywy. Przedsięwzięcie z założenia o zasięgu regionalnym przez różnorodność tematów oraz uczestnictwo twórców o zróżnicowanym doświadczeniu i kwalifikacjach sprawia, że zrealizowane produkcje składają się na trudną do jednolitego skategoryzowania bibliotekę filmową.

Po wnikliwym zapoznaniu się z dorobkiem tej inicjatywy, mogliśmy z pełnym przekonaniem stwierdzić, że mamy do czynienia z projektem spójnym nie tylko organizacyjnie, ale również tematycznie. To zaowocowało powstaniem zestawów filmowych, dla których wspólnym mianownikiem była nie chronologia, ale tematy i bohaterowie. Tak powstał chociażby zestaw „My dla innych”, gdzie ukazana została czułość i wrażliwość Małopolan ujawniająca się zarówno w niezłomnym przywracaniu pamięci o zapomnianych ofiarach Holocaustu w filmie Wojciech Szumowskiego Trzymaj serce przed złamaniem, jak i w Ciężarówkach nadziei Piotra Augustynka, gdzie chęć niesienia dobra w ciężkich czasach stanu wojennego przerodziła się w ogólnoświatową, do dziś aktywną inicjatywę pomocową.

Dzięki przyjętej koncepcji możemy Państwu zaprezentować zestaw „Metafizyka gór”, w której widzimy filmy wizualnie odmienne, a jednak spójne nie tylko poprzez scenerię, ale również duchowość związaną z górską kulturą. Aż trzy zestawy poświęcone zagadnieniom teatralnym dowodzą jak istotny jest to temat i jak różnorodne są perspektywy jego oglądu. Znakomitym przykładem jest film Plewiński, spojrzenia zrealizowany przez Paulinę Ibek, Katarzynę Kotulę i Macieja Dźwigaja, który pokazujemy w zestawie „Teatralia – ludzie”.

Powyżej wymienione, jak i dziesięć pozostałych zestawów, oferujemy Państwu jako spójny i usystematyzowany dorobek FILMOTEKI MAŁOPOLSKIEJ. Filmy wzajemnie się uzupełniają, ale również konfrontują ze sobą różne spojrzenia na różne tematy. Mamy nadzieję, że retrospektywa „Ludzie, miejsca, wydarzenia. Małopolska jakiej nie znacie” będzie dla Państwa zachętą do bliższego zapoznania się z działalnością programu, a przede wszystkim asumptem do odkrywania historii mieszkańców naszego regionu – zarówno w kinie jak i poza nim.

Operatorem Programu FILMOTEKA MAŁOPOLSKA w poszczególnych latach był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Obecnie operatorem programu jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Program jest finansowany ze środków przekazanych z budżetu Województwa Małopolskiego.

Organizatorzy


Nowy regulamin Kina Millennium dostępny TUTAJ

Retrospektywa Filmoteki Małopolskiej - Iluminacje
Podziel się:

Millennium Studio

Zawsze wyszukane kino.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.