Wystawy
RED GALLERY - odsłona marcowa
Red Gallery
W marcu zapraszamy do obejrzenia pracy Tomasza Głowacza.
RED GALLERY
Mountains - Abstraction
Tomasz Głowacz
8 marca - 4 kwietnia 2021 r.
Prezentowana praca zapowiada cykl pt. Mountains-Abstraction – W poszukiwaniu pierwotnego widzenia, który Tomasz Głowacz realizuje w ramach Stypendium Artystycznego Miasta Tarnowa.
Opowiada Tomasz Głowacz:
...usunąć proces przedstawiania… stworzyć obraz, który sam w sobie byłby organizmem żywym… zespolić się z nim przez spontaniczność działania, gwałtowność decyzji i nieustanną interwencję… uznać przypadek i ryzyko...”
Tak o sztuce abstrakcyjnej mawiał Tadeusz Kantor, artysta, który sztukę Informelu zapoczątkował w kraju, nie tylko w sztukach plastycznych, ale i w teatrze.
Sztuka abstrakcyjna towarzyszy człowiekowi od zawsze, znane są niefiguratywne prehistoryczne przedstawienia malarskie. Jest to sztuka pozbawiona ilustracyjnego charakteru przedstawień operująca jedynie znakiem graficznym. Sztukę naskalną charakteryzuje duchowość przybliżająca tajemnicę pierwszego widzenia świata. To nie tylko forma ale i tchnienie. Tęsknota za pierwotnym widzeniem, które człowiek zachowuje we wczesnym dzieciństwie a traci działając pod wpływem reguł narzuconych przez kulturę próbowali odnaleźć abstrakcjoniści.
Mojej osobowości bliski jest Ekspresjonizm abstrakcyjny, wywodzący się z surrealizmu. Czołowi przedstawiciele tego kierunku twierdzili, że człowiekiem rządzą siły niezależne od jego świadomości. Artyści ci są świadomi, że nie mają ostatecznej władzy nad kształtem tworzonego dzieła, według nich tworzenie to akt, w którym człowiek przekracza siebie. To postawa wolna od skoncentrowania się na samym sobie, to ruch w kierunku przyjęcia czegoś z zewnątrz. Według nich rolą artysty nie jest odmalowywanie świata realnego, rolą artysty jest dialog z materią malarską w momencie tworzenia, wówczas twórca ma szanse odkryć, wychylić się na nowe widzenie.
Odnaleźć formę, która przychodzi z zewnątrz...
Projekt artystyczny pt. Mountains-Abstraction. W Poszukiwaniu Pierwotnego Widzenia to cykl prac malarskich, które wykonuję w technice olejnej oraz akwareli. Zainspirowany prehistoryczną sztuką naskalną, ekspresjonizmem oraz sztuką informel tworzę przestrzeń twórczą, w której kreacja artystyczna zdominowana jest przez podświadomy akt twórczy. Środki wyrazu artystycznego, takie jak kolor i faktura, mniej lub bardziej kontrolowane rozlewanie farby, służą do budowania formy malarskiej. Forma ta choć początkowo powstaje poprzez syntezę malarstwa figuratywnego, którego inspiracją jest pejzaż górski w połączeniu z intuicyjnym gestem malarskim, szybkością pracy oraz spontaniczną decyzją prowadzi do ciekawych efektów plastycznych.
Tomasz Głowacz Urodzony 14 lutego 1981 roku w Tuchowie. Ukończył tarnowski plastyk oraz studium renowacji. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni Technik i technologii rzeźbiarskich pod kierunkiem mgr Romana Jacka Kieferlinga. Praca dyplomowa pt. Problematyka konserwacji markieterii w stylu Boulle'a. Próba zastosowania żywic syntetycznych do imitacji szylkretu, wyróżniona Nagrodą Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego w kategorii Najlepszy Dyplom ASP. Zajmuje się konserwacją zabytków oraz malarstwem. Prowadzi pracownię Alkazar Konserwacja Dzieł Sztuki, gdzie wraz z zespołem przeprowadził szereg realizacji konserwatorskich. Uprawia malarstwo sztalugowe, które zamyka w obszerne cykle. Ceni prace w plenerze. Zorganizował kilkanaście plenerów malarskich w kraju i za granicą. W roku 2011 zorganizował przełomowy plener malarski w Wenecji, który zapoczątkował kolejne wyjazdy, na których utworzyła się grupa malarska i przyjęła nazwę Grupa Venecqa. |
Informacje:
- Data: 8 marca - 4 kwietnia 2021 r.
- Red Gallery można oglądać od zewnątrz przy głównym wejściu do CSM
RED Gallery jest otwartą galerią na działania w obszarze różnorodnych form artystycznych.
Zapraszamy artystów do prezentowania swoich prac i do kontaktu z nami.
FB - RED Gallery
Zgłoszenie należy przesłać w wersji elektronicznej na adres: b.hynek@csm.tarnow.pl z tytułem: RED Gallery.
Zgłoszenie powinno zawierać:
- Imię i nazwisko,
- Tytuł pracy i krótki jej opis,
- Krótki biogram, życiorys artystyczny i fotkę portretową,
- Plik podglądowy zgłaszanej pracy [jpg] - maksymalnie do 5 MB,
- Oświadczenie, że Zgłaszający jest autorem przesłanego dzieła i nie narusza ono praw autorskich osób trzecich.