wyślij

Projekt „Mościce mam w sercu.

Upowszechnianie dziedzictwa kulturowego przyfabrycznej dzielnicy Tarnowa"

Krajobraz

data

14 / 09 / 2021

Mościce. Początkowo skromne osiedle przyfabryczne, stanowi swoisty przegląd wszystkich nurtów i tendencji architektonicznych dwudziestolecia międzywojennego. Nadal stanowi jedną z najbardziej komfortowych i luksusowych dzielnic miasta. Dzięki rozplanowaniu i uniwersalnym myśleniu o użyteczności przestrzeni do życia i pracy Mościce nazywane są miastem-ogrodem. Przyroda i porządek rozplanowania przestrzeni jest ważnym elementem tutejszego krajobrazu.

Stodoła na Dąbrówce Infułackiej. Droga będąca przedłużeniem obecnej ul. Czarnej Drogi, w kierunku Kępy Bogumiłowickiej.
Dom na ul. Jarzębinowej 3, tzw. "Hellerówka".
Most kolejowy na rzece Biała.
Świerczków podczas lipcowej powodzi, 1934 r.
Budka telefoniczna na zajezdni autobusowej.
Budowa jali sportowej "Jaskółka".
Ulica Akacjowa 1937-1938r. Budując Mościce w nurcie miasta- ogrodu, wzdłuż ulic sadzono szpalery drzew. Od gatunków nasadzeń ulice wzięły swoje nazwy. Z archiwum Leokadii Paligi.
Budowa domów spółdzielczych na osiedlu  "za torem", ul. Kolejowa. W środku znajdowałą się kuchnia, dwa pokoje i łazieka. Były to domy typu bliźniak. Z archiwum Zygmunta Szymanowskiego.
Drewniany most na Białej w Koszycach, ok. 1914r. Spłonął w czasie wojny.. Z archiwum Zygmunta Szymanowskiego.
Przepompownia wody przy rzece Biała podczas powodzi w Mościcach. Po drugiej stronie zabudowania dworskie zarządzane przez pana Franciszka Żabę, tzw. Dwór Ujejskich- pierwszy dwór był modrzewiowy. Z archiwum Zygmunta Szymanowskiego.
Most na Dunajcu w Zgłobicach. Z archiwum Zygmunta Szymanowskiego.
Osiedle "za torem". Pierwszy dom jednorodzinny na ul. Willowej. Z archiwum Zygmunta Szymanowskiego.
Baraki na tle bloków. Zdjęcie robione z baraku nr 13, widok na barak nr 12. Za barakami mieszkańcy posiadali komórki, które służyły do przechowywania różnych rzeczy bądź hodowli zwierząt gospodarskich. Na pierwszym planie widać sieć elektryfikacyjną, która była doprowadzona do baraków.  W komórce, pierwszej na zdjęciu, był urządzony magiel. Budynki te, pomimo swojej nazwy, były bardzo dobrze wyposażone. przestrzenne i ładne. Każdy posiadał swoją własną toaletę. Z archiwum Zygmunta Szymanowskiego.
Baraki na tle bloków. Każda gospodyni wieszała w oknach ładnie wyprane, wykrochmalone i odpowiednio naciągnięte firanki. Trzepaki stanowiły centrum dziecięcych zabaw. Z archiwum Zygmunta Szymanowskiego.
Budowa osiedla na Plewęcinie. Dla wciąż rosnącej liczby pracowników fabryki konieczne było powiększenie terenów mieszkalnych. Zaczęto budowę osiedla "za torem", w którym dominowała zabudowa jednorodzinnych domków. Z archiwum Zygmunta Szymanowskiego.
Budynek kręgielni podczas powodzi. W 1934 r. tereny Mościc nawiedziła duża fala powodziowa, która zniszczyła wiele obiektów. Z archiwum Zygmunta Szymanowskiego.
Pierwsza szkoła w Mościcach, w baraku nr 9, 1935r. Z archiwum Zygmunta Szymanowskiego.
Budowa domów jednorodzinnych na osiedlu "za torem", lata 60. Zdjęcie zrobione z okna lub dachu IV LO. U góry, po lewej stronie wieża ciśnień na terenie Zakładów Mechanicznych, trochę niżej budynek piętrowy przy ul. Czerwonej – dawniej lata 50-60 na parterze fryzjer damski. U góry, prawa strona, słabo widoczne wieże katedry i kościoła Misjonarzy, obok dym z komina na terenie Zakładów Przetwórstwa Owocowo - Warzywnego przy ul. Narutowicza – dawny browar Sanguszków. Z archiwum Andrzeja Tworzydło.
Krajobraz Mościc lata 50. Pociąg zbliżający się do mostu na rzece Białej w kierunku Tarnowa. Zdjęcie zrobione z najwyższego punktu- wtedy ul. Anioła. Utwardzona ul. Anioła mająca połączenie z Czerwoną – obecnie „ślepa” (ostry zakręt) kończyła się na numerze 14 . Dalej w kierunku rzeki Białej były czyste pola. Z archiwum Andrzeja Tworzydło.
Dzieci pierwszokomunijne. W tle kościół w Mościcach. Po uroczystości komunii rodzice zapraszali swoich gości do domu na poczęstunek. Podczas tych spotkań nie podawano alhoholu. Gospodarz, chcąc jednak zaspokoić pragnienie co poniektórych gości zapraszał ich do piwnicy w celu "pokazania czegoś". Z archiwum Anny Sadowskiej.
Baraki przy ul. Ks. Reca. Mała Grażynka z mamą Marią Ginalską, ciocią z Nowej Huty i kuzynką Alinką na tle baraków. Przy budynkach często zlokalizowane były ogródki, w których mieszkańcy uprawiali warzywa i owoce. Z archiwum Grażyny Kisilewicz.
Ulica Zbylitowska, pani Stecowa z dziećmi. Na zdjęciu widać ludzi powracajacych do domów. W tle budynek szkoły podstawowej nr 20. Z archiwum Ireny Cebrat.
Spartakiada zakładowa 1956r. Sportowcy na stadionie Unii, podczas uroczystego rozpoczęcia spartakiady. Z archiwum Ireny Cebrat.
Dzieci na podwórku i suszące się pranie, 1962r. Do Mościc przyjeżdżało dużo osób ze wsi by tu zamieszkać. Przyzwyczajeni do suszenia prania na zewnątrz przenieśli ten zwyczaj do nowego miejsca osiedlenia. Pierwsze bloki mieszkalne nie posiadały balkonów ani suszarni więc takie wiesznie prania było tym bardziej uzasadnione. Z archiwum Ireny Cebrat.
Rodzina na rowerze, Kapro. W tle widać powojenne, murowane baraki budowane dla pracowników firm budujących fabrykę. Z archiwum Krystyny Hassny.
Okres okupacji. Mała Leokadia przy bloku nr 16 na ul. Kościelnej. Z archiwum Leokadii Paligi.
Fabryka i osiedle. Wraz z powstawaniem fabryki wzrastało osiedle dla pracowników fabryki. Na pierwszym planie widać 4 dworki dla inżynierów i Willę Kwiatkowskiego. Powyżej widać drewniane baraki. Z archiwum Parafii NMP Królowej Polski.
Osiedle inżynierów. Przy ul. Głogowej postawiono 4 dworki dla inżynierów i i zarządu. U szczytu ulicy wybudowano Willę Kwiatkowskiego, w której mieszkali prezesi fabryki. Widać pierwsze bloki i hotel pracowniczy. Z archiwum Parafii NMP Królowej Polski.
Rysunek dziadka Kubińskiego. Dawna obora folwarczna przerobiona na mieszkania pracownicze. Z archiwum Zygmunta Szymanowskiego.
Państwo Uriaszowie na stadionie piłkarskim. W tle widać nowy Dom Kultury i Hotel Cristal Park. Z archiwum Zdzisława Uriasza.
Powojenne baraki w miejscu obecnego CSM. Były one gorszej jakości niż baraki budowane we wcześniejszych latach. Miały cieńsze ściany, było w nich zimno. Jeden z nich spłonął. Z archiwum Grupy Azoty.
Hotel na ul. Traugutta. Na dole mieściłą się sala telewizyjna gdzie gromadnie przychodzili mieszkańcy m.in. na "Dziennik". Z archiwum Grupy Azoty.
Budowa Hotelu Chemik. Zdjęcie pokazuje trudności z jakimi musieli się zmagać budowniczy, a mianowicie z podmokłym terenem. Z archiwum Grupy Azoty.
Pawilon handlowy tzw. Kombinacik, obecnie Bistro Jaskółka. Z archiwum Grupy Azoty.
Dunajec w okolicy ośrodka Mewa. Na zdjęciu widać pływającą tratwę, w której znajduje się pompa służąca do odmulania koryta rzeki. Z archiwum Grupy Azoty.
Pawilon na ul. Akacjowej. Z archiwum Grupy Azoty.
Budowa osiedla na ul. Traugutta. Z archiwum Grupy Azoty.
Baraki przy ul.Kościelnej. Z archiwum Grupy Azoty.
Domek Baby Jagi przy przedszkolu. Z archiwum Grupy Azoty.
Statek przy przedszkolu. Z archiwum Grupy Azoty.
Pranie na ul. Kasztanowej. Z archiwum Grupy Azoty.
Z archiwum Andrzeja Kota.
Z archiwum Grupy Azoty.
Z archiwum Grupy Azoty.
Zakładowy Dom Kultury. Z archiwum Grupy Azoty.
Plac przed budynkiem administracji Zakładów Azotowych. Z archiwum Grupy Azoty.
Z archiwum Grupy Azoty.
Zima w Mościcach. Z archiwum Grupy Azoty.
Dojazd do pracy. Z archiwum Grupy Azoty.
Z archiwum Grupy Azoty.
Ul. Traugutta. Z archiwum Grupy Azoty.
Z archiwum Grupy Azoty.
Budowa Szkoły Podstawowej nr 20 w Mościcach. Z archiwum Grupy Azoty.
Z archiwum Grupy Azoty.
Ośrodek rekreacyjny Mewa nad Dunajcem. Z archiwum Grupy Azoty.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.