wyślij
Wystawy

Samotna wyspa - Dominika Dzierżymirska-Podpłomyk

Red Gallery

Od 6 do 19 maja w Red Gallery Cafe można oglądać pracę "Samotna wyspa" Dominiki Dzierżymirska-Podpłomyk. Zapraszamy!

 

Red Gallery Cafe

"Samotna wyspa" - Dominika Dzierżymirska-Podpłomyk

6.05 – 19.05.2019 r.

 

Fotografia powstała w podkrakowskich Bibicach, wsi z bogatą, wielowiekową historią. Jest to miejsce o tyle szczególne, że owa widoczna na fotografii chata jest obecnie prawdopodobnie ostatnim świadectwem tradycyjnej zabudowy tego regionu. Moment w jakim zrobiono zdjęcie, to chwila tuż przed pierwszą wiosenną burzą, gdzie unikalne światło podkreśliło tajemniczość i niezwykłą atmosferę tego miejsca, na którą złożyły się świadomość powolnego jego odchodzenia wraz z tkwiącą w nim, ponadczasową siłą. Siłą, na którą składa się nie tylko historia samego domu i jego mieszkańców, ale długowieczna historia całej okolicy. Choć trudne to do uwierzenia, ale w chacie tej wciąż żyje człowiek, od lat samotnie broniący tej ostoi tradycji dawnych dni, wraz z okalającym ją niezwykle malowniczym, zniszczonym sadem. Kikuty starych, dzielnych drzew zdają się mocno strzec swojego ostatniego gospodarza, który uparcie nie godzi się na sprzedaż kawałka ziemi, na którym stoi dom należący wcześniej do jego przodków. Wydaje się znać jego prawdziwą wartość, nie chce by podzielił on los pozostałych tradycyjnych bibickich zabudowań. Wszystko jednak powoli się zmienia i takie ujęcie dziś nie byłoby już możliwe. Nie tylko ze względu na nieuchronność przemijania i oczywistą niepowtarzalność każdego momentu, ale przede wszystkim dlatego, iż wraz z upływem lat wokół chaty zdążyły wyrosnąć luksusowe, wygodne wille, a sporą część stojących na jej straży przepięknych, starych i spróchniałych drzew, usunięto. I choć w okolicy zrobiło się dość tłoczno, to pośrodku nowych budynków, wciąż jeszcze istnieje, niczym samotna wyspa, mały, stary dom, który pamiętając zamierzchłe czasy nadal, choć coraz ciszej, snuje o nich swoją opowieść. Kto zechce, ten ją usłyszy...

 

Dominika Dzierżymirska-Podpłomyk

Urodzona w 1975 roku, psycholog, mieszka i pracuje w Krakowie. W swoich działaniach fotograficznych preferuje głównie fotografię czarno-białą. Brała udział w twórczych przedsięwzięciach krakowskich środowisk fotograficznych oraz wystawach indywidualnych i zbiorowych. Wraz ze Zbigniewem Podsiadło współautorka fotograficznej wystawy „Mistrz i Uczeń” (Kielce 2013).

W roku 2012 prace jej zostały nagrodzone i opublikowane przez amerykański dwumiesięcznik B&W Magazine. Dwukrotne wyróżnienia podczas Międzynarodowych Konfrontacji Fotograficznych Just One Photo (2011 i 2013).

W roku 2013 I Nagroda podczas XIV Biennale Fotograficznego „Z dala od zgiełku… Beskidy w obiektywie” oraz wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii „Pejzaż Polski” i Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „Inspiracje” na Słowacji.

 


Zapraszamy artystów do prezentowania swoich prac w RED GALLERY CAFE.

 

RED GALLERY CAFE jest galerią otwartą na działania w obszarze różnorodnych form artystycznych, od klasycznych dziedzin sztuki po najnowsze działania w obszarze nowych mediów. RGC to rodzaj artystycznego Hyde Parku.

Partnerem RED GALLERY CAFE jest firma: TUCANA.PL

 

Samotna wyspa - Dominika Dzierżymirska-Podpłomyk
Podziel się:
Samotna wyspa - Dominika Dzierżymirska-Podpłomyk
Samotna wyspa - Dominika Dzierżymirska-Podpłomyk

Babskie poniedziałki

Razem z koleżankami weźcie udział w największym wydarzeniu dla kobiet w regionie.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.