wyślij
Festiwale

Dawn Wall: wspinaczka po rekord. Górnolotni 2019

Górnolotni

Pośrodku Parku Narodowego Yosemite leży ogromny granitowy monolit o nazwie El Capitan, który jest marzeniem wielu wspinaczy. Ta ponad kilometrowej wysokości formacja skalna jest jednym z najbardziej cenionych i najtrudniejszych celów wspinaczkowych.

Film "Dawn Wall: wspinaczka po rekord"

25 stycznia godz. 21.30 

w ramach Festiwalu Górnolotni 2019

 

  • reżyseria: Josh Lowell, Peter Mortimer
  • gatunek: Dokumentalny
  • produkcja: Austria 2017, 1 godz, 40 min

 

Pośrodku Parku Narodowego Yosemite w środkowej Kalifornii leży ogromny granitowy monolit o nazwie El Capitan, który jest marzeniem wielu wspinaczy. Ta ponad kilometrowej wysokości formacja skalna jest jednym z najbardziej cenionych i najtrudniejszych celów wspinaczkowych na świecie. Na szczyt El Capitan dotrzeć można trasą turystyczną z doliny Yosemite, ale prawdziwym wyzwaniem jest wspinaczka po pionowej granitowej ścianie The Dawn Hall - najgładszej stronie El Capitan.

Amerykańscy wspinacze Tommy Caldwell i Kevin Jorgeson postanowili po raz pierwszy w historii pokonać tę najtrudniejszą trasę skalną na świecie bez lin i pomocniczego sprzętu. Film portretuje ich spektakularny 19-dniowy wyczyn. Śledzimy, jak wyglądały przygotowania do tej historycznej wyprawy oraz poszczególne jej etapy. Obserwujemy, jak Caldwell i Jorgeson skrupulatnie torują sobie drogę na pionowy szczyt bez żadnej asekuracji w ciągu dnia, wspinając się za pomocą uchwytów i przyczółków nie grubszych niż karta kredytowa, a w nocy śpią w przymocowanych do skały hamakach. Caldwell nie ma palca wskazującego, ale nie jest to wcale przeszkodą. Film ujawnia również fragmenty prywatnego życia wspinaczy, ukazując intymny portret trudnych doświadczeń życiowych Caldwella, których kulminacją okazał się projekt wspinaczki na The Dawn Hall. Film jest nie tylko porywającym pod względem wizualnym i inspirującym portretem inspirującego wyczynu dwóch znanych na świecie wspinaczy, lecz również celebracją ich wytrwałości, koleżeństwa oraz uniwersalnego ducha wielkich marzeń, których siła motywuje człowieka do działania.

 

Więcej o festiwalu GÓRNOLOTNI: KLIKNIJ TUTAJ

 

  • Wstęp za okazaniem biletu na festiwal Górnolotni 2019
  • Osoby nie biorące udział w festiwalu - bilety w cenie 15 zł. Sprzedaż biletów 15 minut przed seansem w kasie CSM

 

 

Dawn Wall: wspinaczka po rekord. Górnolotni 2019
Podziel się:
Dawn Wall: wspinaczka po rekord. Górnolotni 2019
Dawn Wall: wspinaczka po rekord. Górnolotni 2019
Dawn Wall: wspinaczka po rekord. Górnolotni 2019

Millennium Studio

Zawsze wyszukane kino.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.