Kino
III Festiwal TARNOWIANIE. Przedpremierowy pokaz filmu "Teściowie 2" i spotkanie z Andrzejem Zielińskim
Goście Łukasza Maciejewskiego, Tarnowianie
Andrzej Zieliński - tarnowian, wybitny aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Pretekstem spotkania z bohaterem cyklu „Goście Łukasza Maciejewskiego” będzie przedpremierowa projekcja komedii „Teściowie 2”.
Przedpremierowy pokaz filmu "Teściowie 2" i spotkanie z Andrzejem Zielińskim
III Festiwal TARNOWIANIE
3 września 2023, godz. 18:00
Zapraszamy na pierwsze wydarzenie III Festiwalu Tarnowianie - komiczno-ironiczną opowieść, o tym jaki jest stan małżeństwa z trzydziestoletnim stażem, o różnicy pokoleniowej w związku, która wciąż wydaje się być tematem tabu oraz o tym czy w ogóle warto brać ślub...
Po seansie - rozmowa Łukasza Maciejewskiego z Andrzejem Zielińskim.
O filmie:
Morze, słońce, plaża i… teściowie. Utwór „Podaruj mi trochę słońca” promuje film „Teściowie 2”. Kontynuację komediowego hitu w reżyserii Kaliny Alabrudzińskiej z gwiazdorską obsadą. Na ekranie zobaczymy Maję Ostaszewską, Izabelę Kunę, Adama Woronowicza, Eryka Kulma jr oraz Andrzeja Zielińskiego.
Czy tym razem dojdzie do ślubu? Weronika i Łukasz – niedoszła para młoda z pierwszej części postanawia dać sobie drugą szansę i zaprasza rodzinę na ślub i przyjęcie weselne do nadmorskiej miejscowości. Wśród gości znajdują się dobrze znani już widzom bohaterowie: Wanda i Tadeusz wraz z psem Mirelką, a także rozwiedziona Małgorzata w towarzystwie… o kilkanaście lat młodszego Jana oraz matki. Morze, drinki, roznegliżowani plażowicze to wszystko sprawia, że członkowie rodziny pary młodej coraz bardziej się otwierają i zrzucają kolejne maski.
„Teściowie 2” to komiczno-ironiczna opowieść o tym jaki jest stan małżeństwa z trzydziestoletnim stażem, o różnicy pokoleniowej w związku, która wciąż wydaje się być tematem tabu oraz o tym czy w ogóle warto wychodzić za mąż.
– Polecam „Teściów 2” wszystkim, którzy oczekują od kina rozrywki na wysokim poziomie. Tym, którzy nie szukają w opowieści gagów, starych dowcipów i politycznych aluzji. Tym, którzy cenią sobie historie o ludziach takich jak my, trochę zagubionych, trochę śmiesznych, trochę słabych, po prostu prawdziwych – mówi wcielająca się w postać Wandy Izabela Kuna.
Na planie filmu „Teściowie 2” ponownie spotkali się Maja Ostaszewska, Izabela Kuna i Adam Woronowicz. Do obsady dołączył Andrzej Zieliński i Eryk Kulm jr.
Za scenariusz filmu, tak jak w przypadku pierwszej części, odpowiada Marek Modzelewski, za reżyserię Kalina Alabrudzińska.
„Teściowie 2” na ekrany kin trafią 15 września.
- Gatunek: komedia
- Czas trwania: 1 godz. 35 min.
- Produkcja: Polska
- Reżyseria: Kalina Alabrudzińska
- Scenariusz: Marek Modzelewski
- Obsada: Maja Ostaszewska, Izabela Kuna, Adam Woronowicz, Ewa Dałkowska, Eryk Kulm jr, Andrzej Zieliński
Andrzej Zieliński (ur. 14 października 1962 w Tarnowie) – polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy.
Ukończył III Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie. W 1986 ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Był aktorem Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (1987–1989) i Teatru Ateneum w Warszawie (1989–2001). Od 1 września 2001, jest aktorem warszawskiego Teatru Współczesnego. Za rolę Lilka Czecha we Wniebowstąpieniu Tadeusza Konwickiego w reżyserii Macieja Englerta otrzymał Feliksa Warszawskiego za sezon 2001/2002 w kategorii „za najlepszą pierwszoplanową rolę męską" oraz za rolę Niejakiego Stroncyłowa w przedstawieniu Ludzie i Anioły za sezon 2008/2009, a także został wyróżniony na IX Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej 2003. Laureat Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza – przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr" – za sezon 2005/2006, za rolę Fomy Fomicza w przedstawieniu Wasza Ekscelencja według Fiodora Dostojewskiego w Teatrze Współczesnym w Warszawie.
Andrzej Zieliński - Marzyciel z Tarnowa
Tarnów jest chyba przyjaznym miejscem dla wykluwania się aktorskich talentów. W ostatnich latach, podczas festiwalu „Tarnowianie”, przyglądaliśmy się karierom Kamila Kuli, Jędrzeja i Marcina Hycnarów, czy Jakuba Zająca. Mają od kogo się uczyć. W tym roku chcemy bowiem uhonorować pochodzącego z Tarnowa aktora o ogromnym dorobku teatralnym, telewizyjnym i filmowym, Andrzeja Zielińskiego.
Andrzej Zieliński, powszechnie lubiany przez widzów, niezwykle ceniony przez krytykę, ma teraz znakomity zawodowo czas. Kilka tygodni temu, byłem świadkiem jego wspaniałego sukcesu teatralnego, uczestnicząc w premierze sztuki „Prawda” Floriana Zellera w reżyserii Wojciecha Malajkata. Wszyscy byli świetni, ale Zieliński, co tu kryć, najlepszy. Bardzo chcielibyśmy pokazać ten spektakl podczas przyszłorocznej edycji „Tarnowian”. W tym roku natomiast zapraszamy na filmowe spotkanie z Andrzejem Zielińskim.
***
Grał mniejsze i większe role u znakomitych reżyserów: Piwowarskiego, Polańskiego, Majewskiego, Bromskiego, Lankosza, Kawalerowicza, Krzyształowicza, Pasikowskiego, Enrico czy Machulskiego, ogromną popularność przyniosły mu seriale, mam jednak wrażenie, że Andrzej Zieliński wciąż czeka na wielką rolę filmową. Rolę godną jego talentu, albo porównywalną z zadaniami, które otrzymywał w teatrze. Zarówno bowiem w teatrze, jak i przed kamerą, wnosi specjalny dar, którym został obdarzony. Andrzej Zieliński – jego tembr, postawa, ruch – wszystko jest jednocześnie oswojone, w pewnym sensie typowe, ale zarazem charakterystyczne wyłącznie dla niego. Kiedy myślę: „Andrzej Zieliński”, od razu pojawiają się pewne psychofizyczne cechy, których nie mógłby powtórzyć nikt inny. Wybitny w komediach, świetny w dramatach, jest aktorem wszechstronnym i wszechstronnie wypełniającym profesjonalne zadania. Profesjonalizm Andrzeja Zielińskiego wypełnia jednak brawura, rekordowy wdzięk, wreszcie naturalna lekkość podawania dialogów, słowa. To cecha przypisana tym, którzy mają to we krwi. Aktorom z urodzenia, aktorom, jak pisano niegdyś, „z wody”.
Lata spędzone w Teatrze Współczesnym w Warszawie, temu adresowi Andrzej Zieliński poświęcił wiele lat życia, to były lata cyzelowania warsztatu. W Teatrze Współczesnym rzadko sięga się po eksperyment teatralny, liczą się umiejętności, profesjonalizm, rozumienie wagi pauzy, muzykalność na scenie, słyszenie partnera i wyczuwanie potrzeb publiczności. Wszystkie te cechy Andrzej Zieliński, tarnowianin Andrzej Zieliński, posiadł w stopniu nieomal pełnym, ale wzbogacił o cechy aktorskiego – a i ludzkiego – temperamentu, niemieszczącego się w nomenklaturze konserwatywnego teatru mieszczańskiego. Zieliński był i jest swawolnikiem w pełnym pokory trybie konwencji. I to mi się w jego aktorstwie podoba najbardziej. (…)
***
Zieliński to także Tarnów. Pracujący na Azotach rodzice, statystowanie w realizowanych m.in. w Tarnowie „Zmorach” w reżyserii Wojciecha Marczewskiego (ujęcie zostało podobno usunięte), ale i dorabianie sobie jako maszynista w Teatrze im. Solskiego i pomieszkiwanie w Domu Aktora. Podczas spotkania w Mościcach, będziemy mieli co wspominać. Najważniejsze jest jednak to, że chociaż od tamtych wydarzeń upłynęło wiele lat, mam poczucie, że w Andrzeju pozostała wciąż ta sama witalność, wrażliwość i poczucie humoru jakie miał jego „John” w „Yesterday”. Lata mijają, a Zieliński, pozostaje tym, kim był wtedy. Marzycielem z Tarnowa. Dzisiaj Tarnów może być z niego dumny.
Łukasz Maciejewski
Program III Festiwalu Tarnowianie
Informacje / bilety:
- Data: 3 września 2023, godz. 18:00
- Miejsce: sala widowiskowa
- Bilety: 20 zł (normalny), 18 zł (ulgowy)
- Bilety zakupione online nie podlegają zwrotowi.
- Bilety grupowe, w cenie ulgowej, obowiązują przy zakupie minimum 10 biletów.
- Kasa CSM, godziny otwarcia i kontakt:
- tel.: 14 633 46 04, mail: kasa@csm.tarnow.pl
- poniedziałek - piątek - 10:00 - 20:00
- sobota - niedziela - 15:00 - 20:00