wyślij
Kino

Millennium Studio - Blisko

Millennium Studio

Najpiękniejszy film festiwalu w Cannes 2022. Nagrodzone Grand Prix Blisko Lukasa Dhonta to sensualna, czuła opowieść o przyjaźni dwóch 13-latków.

"Blisko"

Millennium Studio

6 marca 2023, godz. 20:00

 

 • reżyseria: Lukas Dhont
 • scenariusz: Angelo Tijssens, Lukas Dhont
 • obsada: Eden Dambrine, Gustav de Waele, Emilie Dequenne, Léa Drucker

 • gatunek: dramat
 • kraj produkcji: Belgia, Holandia, Francja
 • polska premiera: 17 lutego 2023
 • czas trwania: 1 godz. 45 min.

 


O filmie:

13-letni Léo i Rémi są nierozłączni. Towarzyszą sobie zarówno w ważnych życiowych wydarzeniach, jak i na co dzień. Wydawać by się mogło, że ich przyjaźni nic nie jest w stanie zagrozić. Jednak zawiść innych, pojawiające się plotki i typowe dla wieku dojrzewania zagubienie w świecie sprawiają, że w pewnym momencie Léo zaczyna oddalać się od swojego przyjaciela.

Swoją delikatnością rozłożył na łopatki widzów, a precyzją w odmalowaniu burzliwego nastoletniego ducha zjednał sobie krytyków filmowych na całym świecie.

Laureat szeregu nagród, w tym Grand Prix na ostatnim festiwalu w Cannes oraz mocny kandydat do Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy. "Blisko" Lukasa Dhonta, w którym beztroski plac zabaw zmienia się w tor przeszkód na drodze ku dojrzewaniu, zadebiutował w polskich kinach 17 lutego.

Najpiękniejszy film  festiwalu w Cannes. Nagrodzone Grand Prix Blisko Lukasa Dhonta to sensualna, czuła opowieść o przyjaźni dwóch 13-latków. Léo i Rémi uwielbiają spędzać ze sobą czas, ich relacja jest intensywna, spontaniczna, żywa. Jednak głupie plotki, presja rówieśników i zagubienie w świecie, który nigdy nie jest oczywisty, powodują, że Léo zaczyna się oddalać i ranić Rémiego.

Nikt we współczesnym kinie nie potrafi pracować z młodymi aktorami tak, jak autor pamiętnej "Girl" – z każdego gestu, spojrzenia, wypowiedzianego słowa kilkunastoletnich aktorów bije prawda. Dhont opowiada o bezradności, która jest nieodłącznym elementem dojrzewania – któż mając 13 lat, potrafi ocenić siłę swoich uczuć i decyzji? 31-letni belgijski reżyser nikogo nie ocenia i kieruje się niezwykłą empatią, która wyróżnia tylko największych humanistów światowego kina. Blisko staje się nie tylko pięknie sfilmowaną historią coming-of-age, lecz przede wszystkim uniwersalnym filmem o akceptacji swoich błędów i nauce przeżywania najtrudniejszych, najbardziej bolesnych emocji.

 

Millennium Studio:

to stała oferta dla osób ceniących sobie kino o wysokich walorach artystycznych. Średnio co dwa tygodnie prezentujemy na jednorazowych pokazach filmy, które zostały nagrodzone na festiwalach filmowych, te, które szokują i pobudzają do myślenia oraz te, które trudno znaleźć w repertuarze kina komercyjnego. Wyborem tytułów zajmuje się Łukasz Maciejewski.


 Informacje/ bilety:

 • Bilet: 10 zł
 • Miejsce: sala kameralna
 • Kasa CSM, godziny otwarcia i kontakt:
  • tel.: 14 633 46 04, mail: kasa@csm.tarnow.pl
  • poniedziałek - piątek - 10:00 - 20:00
  • sobota - niedziela - 15:00 - 20:00
Millennium Studio - Blisko
Podziel się:

Edukacja kulturalna

Poznaj naszą ofertę warsztatów i prelekcji. Dla dzieci i dla dorosłych.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.