wyślij
Kino

Retrospektywa Filmoteki Małopolskiej - "Metafizyka gór"

Dla młodzieży, Dla dorosłych

Góry wzbudzają podziw, fascynują i przyciągają. Od samego początku wynalezienia kina były też wdzięcznym, chociaż wymagającym obiektem zainteresowania filmowców...

Retrospektywa Filmoteki Małopolskiej

"Metafizyka gór"

14 grudnia 2021, godz. 18:00

cena biletu: 5 zł

 

Góry wzbudzają podziw, fascynują i przyciągają. Od samego początku wynalezienia kina były też wdzięcznym, chociaż wymagającym obiektem zainteresowania filmowców. W zestawie „Metafizyka gór” przedstawiamy produkcje, które ukazują piękno gór, ale przede wszystkim niezwykły ich wpływ na mieszkańców górskich terenów.

 

 Halny. Morfologia tematu

Wojciech Jachymiak zabiera widza w surrealistyczną podróż w poszukiwaniu odpowiedzi na tajemnicę górskich zjawisk. Podróż ta jest próbą opisania wpływu gór, który najpełniej objawia się od zawsze nam towarzyszącym halnym. Nauka, sztuka i tradycja próbują odpowiedzieć, co za siła drzemie w tym ruchu powietrza i dlaczego ma na nas tak wielki wpływ. Wszystko to w formie zjawiskowego, filmowego eseju.

 

Naród coś smutny

Jan Tuz zwany Jaśkiem z Wołowca był i pozostaje do dziś postacią zagadkową, tak jak i jego śmierć, którą jakby sam sobie wywróżył. Samotnik garnący się do ludzi. Stróż łemkowskiej tradycji i języka. Wnikliwy obserwator przyrody i filozof życia, który określał się jako „ostatni aborygen Beskidu Niskiego”. W filmie Krzysztofa Krzyżanowskiego Jasiek z Wołowca jawi się jako człowiek skromny, rozsmakowany w życiu, a jednak gnębiony uczuciem nieuchronnego przemijania.

 

Redyk karpacki

Poetycka opowieść o pasterskiej tradycji Karpat, w której historia przeplata się z legendami. Film jest powrotem do źródeł pasterskiego życia, ukazaniem filozofii ludzi, którzy bez reszty poddają się cyklowi wypasu. Wędrując z kamerą z tytułowym Redykiem Karpackim przez różne kraje, widz odkrywa, że tradycja pasterska kształtowała się i kształtuje w oparciu o różnorodne kultury.

 


Ludzie Miejsca Wydarzenia

Małopolska jakiej nie znacie

Retrospektywa Filmoteki Małopolskiej

 

Szanowni Państwo, Twórcy, Widzowie.

Przygotowując dla Państwa retrospektywę „Ludzie, miejsca, wydarzenia. Małopolska jakiej nie znacie” mieliśmy świadomość, że mierzymy się z bardzo różnorodnym dorobkiem wieloletniej inicjatywy. Przedsięwzięcie z założenia o zasięgu regionalnym przez różnorodność tematów oraz uczestnictwo twórców o zróżnicowanym doświadczeniu i kwalifikacjach sprawia, że zrealizowane produkcje składają się na trudną do jednolitego skategoryzowania bibliotekę filmową.

Po wnikliwym zapoznaniu się z dorobkiem tej inicjatywy, mogliśmy z pełnym przekonaniem stwierdzić, że mamy do czynienia z projektem spójnym nie tylko organizacyjnie, ale również tematycznie. To zaowocowało powstaniem zestawów filmowych, dla których wspólnym mianownikiem była nie chronologia, ale tematy i bohaterowie. Tak powstał chociażby zestaw „My dla innych”, gdzie ukazana została czułość i wrażliwość Małopolan ujawniająca się zarówno w niezłomnym przywracaniu pamięci o zapomnianych ofiarach Holocaustu w filmie Wojciech Szumowskiego Trzymaj serce przed złamaniem, jak i w Ciężarówkach nadziei Piotra Augustynka, gdzie chęć niesienia dobra w ciężkich czasach stanu wojennego przerodziła się w ogólnoświatową, do dziś aktywną inicjatywę pomocową.

Dzięki przyjętej koncepcji możemy Państwu zaprezentować zestaw „Metafizyka gór”, w której widzimy filmy wizualnie odmienne, a jednak spójne nie tylko poprzez scenerię, ale również duchowość związaną z górską kulturą. Aż trzy zestawy poświęcone zagadnieniom teatralnym dowodzą jak istotny jest to temat i jak różnorodne są perspektywy jego oglądu. Znakomitym przykładem jest film Plewiński, spojrzenia zrealizowany przez Paulinę Ibek, Katarzynę Kotulę i Macieja Dźwigaja, który pokazujemy w zestawie „Teatralia – ludzie”.

Powyżej wymienione, jak i dziesięć pozostałych zestawów, oferujemy Państwu jako spójny i usystematyzowany dorobek FILMOTEKI MAŁOPOLSKIEJ. Filmy wzajemnie się uzupełniają, ale również konfrontują ze sobą różne spojrzenia na różne tematy. Mamy nadzieję, że retrospektywa „Ludzie, miejsca, wydarzenia. Małopolska jakiej nie znacie” będzie dla Państwa zachętą do bliższego zapoznania się z działalnością programu, a przede wszystkim asumptem do odkrywania historii mieszkańców naszego regionu – zarówno w kinie jak i poza nim.

Operatorem Programu FILMOTEKA MAŁOPOLSKA w poszczególnych latach był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Obecnie operatorem programu jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Program jest finansowany ze środków przekazanych z budżetu Województwa Małopolskiego.

Organizatorzy


Nowy regulamin Kina Millennium dostępny TUTAJ

Retrospektywa Filmoteki Małopolskiej - "Metafizyka gór"
Podziel się:

Millennium Studio

Zawsze wyszukane kino.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.