Kino
Retrospektywa Filmoteki Małopolskiej - "My dla innych I"
Dla młodzieży, Dla dorosłych
Bohaterowie tych opowieści nie są postaciami heroicznymi, ale ludźmi, którzy dostrzegli potrzebę działania w pewnym momencie i w pewnej konkretnej sprawie. Bez rozgłosu i z pasją...
Retrospektywa Filmoteki Małopolskiej
"My dla innych I"
7 grudnia 2021, godz. 16:30
cena biletu: 5 zł
Różne oblicza oddania, poświęcenia i wrażliwości są tematem niniejszego zestawu filmów. Bohaterowie tych opowieści nie są postaciami heroicznymi, ale ludźmi, którzy dostrzegli potrzebę działania w pewnym momencie i w pewnej konkretnej sprawie. Bez rozgłosu i z pasją oddają się w całości niesieniu pomocy innym.
Ciężarówki nadziei
Historia mniej znanych działań humanitarnych na terenie Polski w czasie stanu wojennego, kiedy to nawiązała się niezwykła relacja między polskimi i francuskimi działaczami zrzeszonymi w ramach Stowarzyszenia „Equilibre”. Grupa ludzi różnych kulturowo, językowo i politycznie, znalazła wspólny cel w niesieniu pomocy ponad granicami zantagonizowanych systemów. Ciężarówki przewoziły nie tylko środki humanitarne, ale również cementowały więzi ludzi dobrej woli, którzy niosą pomoc do dzisiaj tam, gdzie jest potrzebna.
2015 / 35’ reż. Piotr Augustynek
Dom jak narkotyk
Na południe od potężnych zakładów Kombinatu, pośród zieleni i ciszy stoi urokliwy pałac. Jest on całym światem i miejscem cudów. Dziedzictwo Marka Kotańskiego jest wciąż żywe i rozwijane, czego dowodzi działalność MONAR w pałacowym kompleksie w Pleszowie w Nowej Hucie. W tym domu niesiona jest pomoc narkomanom, bezdomnym i innym osobom, które poza nim nie mogły znaleźć odpowiedniej pomocy. Nie wszyscy wierzą w pokonanie swoich słabości, ale nawet tę beznadzieję łatwiej znieść w domu na uboczu.
2018 / 25’ reż. Monika Meleń
Trzymaj serce przed złamaniem
Troska o pamięć tych, którzy odeszli jest równie istotna, co troska o dobro tych, z którymi wciąż obcujemy. Historia masakry ludności w podkrakowskiej Bochni i niedawne prace dokumentujące ten fakt pokazują, że często przyjmując światową perspektywę, nie dostrzegamy dramatów w naszym sąsiedztwie. Film Wojciecha Szumowskiego nie jest o przeszłości, ale o współczesnych ludziach, którzy ratując pamięć ofiar, kształtują naszą współczesną wrażliwość i poczucie godności.
2019 / 47’ reż. Wojciech Szumowski
Ludzie Miejsca Wydarzenia
Małopolska jakiej nie znacie
Retrospektywa Filmoteki Małopolskiej
Szanowni Państwo, Twórcy, Widzowie.
Przygotowując dla Państwa retrospektywę „Ludzie, miejsca, wydarzenia. Małopolska jakiej nie znacie” mieliśmy świadomość, że mierzymy się z bardzo różnorodnym dorobkiem wieloletniej inicjatywy. Przedsięwzięcie z założenia o zasięgu regionalnym przez różnorodność tematów oraz uczestnictwo twórców o zróżnicowanym doświadczeniu i kwalifikacjach sprawia, że zrealizowane produkcje składają się na trudną do jednolitego skategoryzowania bibliotekę filmową.
Po wnikliwym zapoznaniu się z dorobkiem tej inicjatywy, mogliśmy z pełnym przekonaniem stwierdzić, że mamy do czynienia z projektem spójnym nie tylko organizacyjnie, ale również tematycznie. To zaowocowało powstaniem zestawów filmowych, dla których wspólnym mianownikiem była nie chronologia, ale tematy i bohaterowie. Tak powstał chociażby zestaw „My dla innych”, gdzie ukazana została czułość i wrażliwość Małopolan ujawniająca się zarówno w niezłomnym przywracaniu pamięci o zapomnianych ofiarach Holocaustu w filmie Wojciech Szumowskiego Trzymaj serce przed złamaniem, jak i w Ciężarówkach nadziei Piotra Augustynka, gdzie chęć niesienia dobra w ciężkich czasach stanu wojennego przerodziła się w ogólnoświatową, do dziś aktywną inicjatywę pomocową.
Dzięki przyjętej koncepcji możemy Państwu zaprezentować zestaw „Metafizyka gór”, w której widzimy filmy wizualnie odmienne, a jednak spójne nie tylko poprzez scenerię, ale również duchowość związaną z górską kulturą. Aż trzy zestawy poświęcone zagadnieniom teatralnym dowodzą jak istotny jest to temat i jak różnorodne są perspektywy jego oglądu. Znakomitym przykładem jest film Plewiński, spojrzenia zrealizowany przez Paulinę Ibek, Katarzynę Kotulę i Macieja Dźwigaja, który pokazujemy w zestawie „Teatralia – ludzie”.
Powyżej wymienione, jak i dziesięć pozostałych zestawów, oferujemy Państwu jako spójny i usystematyzowany dorobek FILMOTEKI MAŁOPOLSKIEJ. Filmy wzajemnie się uzupełniają, ale również konfrontują ze sobą różne spojrzenia na różne tematy. Mamy nadzieję, że retrospektywa „Ludzie, miejsca, wydarzenia. Małopolska jakiej nie znacie” będzie dla Państwa zachętą do bliższego zapoznania się z działalnością programu, a przede wszystkim asumptem do odkrywania historii mieszkańców naszego regionu – zarówno w kinie jak i poza nim.
Operatorem Programu FILMOTEKA MAŁOPOLSKA w poszczególnych latach był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Obecnie operatorem programu jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Program jest finansowany ze środków przekazanych z budżetu Województwa Małopolskiego.
Organizatorzy