Spektakle
"Zatańczone" - wystawa. 10 lat festiwalu Scena Otwarta
Scena Otwarta, Fotografia
Fotograficzny zapis festiwalowego „życia na scenie", zatrzymanego w kadrach tarnowskich fotografów - Pawła Topolskiego, Dariusza Zaroda, Artura Gawle, Przemysława Sroki.
"Zatańczone" - wystawa.
10 lat festiwalu Scena Otwarta
26 września - 30 października 2021
- Wernisaż wystawy: 9 października 2021, godz. 18:30
- Zwiedzanie z kuratorem: 9 i 24 października 2021
Taniec jest najwznioślejszą, najbardziej wzruszającą, najpiękniejszą ze wszystkich sztuk, bo nie jest tylko prostą interpretacją czy wyobrażeniem życia; jest samym życiem.
/Havelock Ellis/
Jubileuszowa wystawa „Zatańczone" podsumowuje 10 lat festiwalu „Scena Otwarta". Jest to fotograficzny zapis festiwalowego „życia na scenie", zatrzymanego w kadrach tarnowskich fotografów. Do tworzenia reportaży z tego festiwalu w latach 2011-2019, zaprosiliśmy Pawła Topolskiego, Dariusza Zaroda, Artura Gawle i Przemysława Srokę. Każdy ze wspomnianych artystów, fotografików o różnej wrażliwości, zgoła inaczej patrzy obiektywem na tą trudną sztukę jaką jest taniec, inaczej zatrzymuje migawką ruch, ekspresję, nastrój i emocje.
Zdjęcia Pawła Topolskiego są nasyconymi kolorami, zatrzymanymi w czasie, kadrami, które wciągają widza w opowieść i zmuszają do podążania w wyobraźni za tym, co mogło nastąpić dalej. Hipnotyzują abstrakcyjne, jaskrawe od fluorescencyjnych farb, postacie spektaklu „Deep Trip" (2011), czy zanurzony w gęstej zielonej smudze lasera tancerz w „Time Line" (2011).
Dariusz Zaród eksperymentuje z ruchem, czasem i kolorem. Na jego zdjęciach widzimy często ekspresyjnie rozmyte postacie tancerzy, jak w zdjęciach z „Niespokojnej wody" (2013). Dynamiczne fazy „przed" i „po", i wyostrzony, skupiony jakby w soczewce moment „teraz".
Inny obraz „Urban tales" (2015) - to kompozycja niemal monochromatyczna, w której rozgrywa się scena przeciągania bieli w czerń.
Fotografie Artura Gawle są ciemniejsze, ich detale często toną w mroku, ale nastrój i operowanie światłem mistrzowskie, niemal jak u Caravaggia. Np. „Neverland" (2017) - wyciągający ku niebu rękę tancerz i smuga światła oplatająca jego rozwarte palce, ramię, tors i uda. Czy też „REM" (2017) tancerz unoszący ponad głową swoją partnerkę i jedynie boczne światła obrysowujące kontury zanurzonych w mroku postaci.
Fotografie Przemysława Sroki są świetnie zakomponowane, idealnie zaobserwowane. W zdjęciu ze spektaklu „Dzikie noce lub pierwsze poranki świata" (2016), dostrzegamy kompozycję trzech ciemnoskórych tancerzy zlepionych w jednolitą, niejako rzeźbiarską bryłę, pełną ekspresji w ruchu ich ciał.
Z kolei w „All that Jazz, Rock, Blues" (2019) przyglądamy się sześciorgu golącym się brzytwą aktorom. Mamy wrażenie, jakby była to jedna postać w kolejnych fazach ruchu.
Całość wystawy w Centrum Sztuki Mościce to nie tylko niezwykle interesujący zestaw zdjęć tancerzy, spektakli - teatrów z różnych zakątków świata, ale i próba uchwycenia jednej z najulotniejszej ze sztuk.
Wystawie towarzyszyć będą także projekcje filmowe reportaży z minionych edycji festiwalu oraz wiele zdjęć (przeszło 200) ukazujących „życie festiwalu od kuchni".
- Autorzy zdjęć: Paweł Topolski, Dariusz Zaród, Artur Gawle, Przemysław Sroka
- Kurator wystawy: Bogusław Hynek
Informacje:
- Data: 26 września - 30 października 2021
- Wernisaż wystawy: 9 października 2021, godz.18:30
- Zwiedzanie z kuratorem: 9 i 24 października 2021
- Wystawa prezentowana będzie w holu Centrum Sztuki Mościce
- wstęp wolny